Ogrzewanie termodynamiczne
-
„Thermodynamic Heating” dziaÅ‚a na zasadzie termodynamiki. Energia w postaci ciepÅ‚a może być przenoszona miÄ™dzy dwoma różnymi ciaÅ‚ami (lub ciaÅ‚em i jego otoczeniem) na podstawie różnicy temperatur.
-
Oznacza to, że oddziaÅ‚ywanie energii cieplnej ma miejsce tylko wtedy, gdy wystÄ™puje różnica temperatur. Z tego wynika, że ​​nie może być żadnej wymiany ciepÅ‚a miÄ™dzy dwoma systemami o tej samej temperaturze. Na przykÅ‚ad zawartość zimnych napojów gazowanych w ciepÅ‚ym pomieszczeniu ostatecznie ogrzeje siÄ™ do tej samej temperatury w pomieszczeniu w wyniku przenoszenia ciepÅ‚a z pomieszczenia do napoju przez aluminiowÄ… puszkÄ™ w procesie przewodzenia.
-
To samo dotyczy termodynamicznej energii sÅ‚onecznej, która dziaÅ‚a na prostej zasadzie wychwytywania i wymiany energii, w tym przypadku ciepÅ‚a, wykorzystujÄ…c specjalny przyjazny dla Å›rodowiska czynnik chÅ‚odniczy zamiast wody.
-
Wysoko energooszczÄ™dne termiczne panele sÅ‚oneczne, które bardziej przypominajÄ… skrzyżowanie panelu sÅ‚onecznego z powietrznÄ… pompÄ… ciepÅ‚a, sÄ… wykorzystywane do wychwytywania otaczajÄ…cego ciepÅ‚a, które z kolei jest wykorzystywane do podgrzewania wody do ogrzewania pomieszczeÅ„ lub do przygotowania ciepÅ‚ej wody użytkowej w domu, biurach, galeriach handlowych, koÅ›cioÅ‚ach, obiektach logistycznych i przemysÅ‚owych.
-
DziaÅ‚ajÄ…c odwrotnie jak lodówka, przyjazny dla Å›rodowiska czynnik chÅ‚odniczy o dobrych wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ciach termodynamicznych, pompowany przez absorber termiczny, zwany kolektorem, jako zimna ciecz pod ciÅ›nieniem. Krążąc wewnÄ…trz kolektora, pochÅ‚ania energiÄ™ cieplnÄ… z otaczajÄ…cej atmosfery, która ogrzaÅ‚a pÅ‚ytÄ™ kolektora, a wraz ze wzrostem temperatury czynnika chÅ‚odniczego odparowuje, zamieniajÄ…c czynnik chÅ‚odniczy w gaz.
-
Oprócz możliwoÅ›ci wytwarzania ciepÅ‚ej wody o temperaturze do 50 o C w cieniu z bardzo wysokÄ… wydajnoÅ›ciÄ… i niskim zużyciem energii, hydrodynamiczne systemy ogrzewania sÅ‚onecznego sÄ… obecnie stosowane w systemach ogrzewania podÅ‚ogowego i grzejników w wielu nowych domach, ponieważ sÄ… one w stanie wydobywania wystarczajÄ…cej iloÅ›ci ciepÅ‚a z atmosfery, aby ogrzać budynek do komfortowej temperatury nawet w najzimniejsze zimowe dni.
-
NajwiÄ™kszÄ… zaletÄ… termodynamicznego systemu ogrzewania sÅ‚onecznego jest to, że w przeciwieÅ„stwie do tradycyjnych kolektorów sÅ‚onecznych, które muszÄ… być montowane na dachu w bezpoÅ›rednim polu widzenia energii sÅ‚onecznej, termodynamiczne kolektory sÅ‚oneczne można montować w dowolnym miejscu, pionowo lub poziomo, w lub poza cieÅ„, ponieważ jego temperatura otoczenia jest potrzebna, a nie bezpoÅ›rednie Å›wiatÅ‚o sÅ‚oneczne.
-
Gdy gaz przenosi ciepÅ‚o do wody, schÅ‚adza siÄ™ powracajÄ…c do stanu ciekÅ‚ego i przepÅ‚ywa z powrotem do panelu sÅ‚onecznego, gdzie proces siÄ™ powtarza. Tak wiÄ™c cykl czynnika chÅ‚odniczego polega na wejÅ›ciu do kolektora sÅ‚onecznego jako zimnej cieczy i wyjÅ›ciu w postaci gazu, przepuszczeniu przez sprężarkÄ™ w celu skoncentrowania ciepÅ‚a i ciÅ›nienia w gazie, tak jak w pompie ciepÅ‚a, a nastÄ™pnie przepuszczeniu go przez ciepÅ‚o wymiennik, który pobiera ciepÅ‚o w celu podgrzania wody, gdy czynnik chÅ‚odniczy powraca do stanu ciekÅ‚ego.
-
Ogólnie rzecz biorÄ…c, czynnik chÅ‚odniczy cyrkuluje w sposób ciÄ…gÅ‚y za pomocÄ… pompy sprężarki i zewnÄ™trznego źródÅ‚a energii elektrycznej, aby utrzymać prawie staÅ‚Ä… różnicÄ™ temperatur zarówno podczas procesu pochÅ‚aniania (parowania), jak i uwalniania (kondensacji) ciepÅ‚a, co pomaga poprawić wydajność systemu.
-
Wykorzystanie czynnika chÅ‚odniczego w kolektorach sÅ‚onecznych zamiast wody jest sekretem sukcesu termodynamicznego systemu ogrzewania sÅ‚onecznego. Teoria mówi, że dziÄ™ki temu jest bardziej wydajny niż tradycyjne panele sÅ‚oneczne, zwÅ‚aszcza gdy nie ma bezpoÅ›redniego Å›wiatÅ‚a sÅ‚onecznego, co pozwala na znacznie wyższÄ… wydajność przy znacznie niższej temperaturze otoczenia niż konwencjonalne panele sÅ‚oneczne wypeÅ‚nione wodÄ….
-
Ponadto panele nasze ważą znacznie mniej.